CleancoCleanco

نظافت ساختمان

نظافت ساختمان

همان طور که برای زندگی به نظافت داخل ساختمان باید اهمیت  بدهیم به نظافت بیرون ساختمان نیز باید توجه زیادی کرد. بیرون ساختمان شامل درب های ورودی و درب های پارکینگ، حیاط و محوطه های دورآن، دیوارها و نرده های تزیینی.

امروزه شرکت خدماتی با توجه به اینکه نمای ساختمان ها از مصالحیی مانند سرامیک،کامپوزیت و انواع سنگ ها به آسانی و راحتی قابل شستشو و نظافت قرار میگیرند که این کاملا با نماهای قدیمی ایرانی مغایرت کامل داشته.به طوری که در قدیم از گچبری وآهک استفاده می شده که به مرور زمان دچار تغییر رنگ می شده و به سختی مورد نظافت قرار می گرفت.الان با توجه به مواردی که ذکر شد میتوانیم با استفاده از وسایل ساده در نظافت ساختمان ها و نماها مثمر ثمر واقع شویم.

در شهر تهران و کلان شهرهایی مانند آن به دلیل ارتباط زیاد و آلودگی زیاد که این آلودگی ناشی از دود های کارخانجات و ماشین آلات می باشد باعث شده  تا بر زیبایی نما اثرات نا مطلوبی را به جای بگذارد.

برای پاک کردن این نوع جرم ها که به جرم های سطحی معروفند میتوانیم با استفاده از آب آنها را شستشو دهیم.بدین ترتیب که از قسمت بالایی ساختمان با گرفتن آب  با فشار زیاد سنگ ها را شسته و تا قسمت پایین این کار را ادامه می دهیم.

درباره روش های دیگری نیز برای شستشوی نماها وجود دارد که هر کدام از آنها در جای خود کارآیی و کاربرد خواست خود را دارد.از این روش ها میتوانیم به روش ماسه ای و روش مکانیکی  اشاره کنیم.برای پاک کردن  نمای ساختمان هایی که  در آن از مصالح سخت به کا رفته از روش ماسه ای استفاده می کنیم.

 

تمیز کردن دوده از نمای ساختمان با شستشو

دوده ها به چند دسته قابل تقسیم اند.دوده های چرب و دوده های غیر چرب.که دسته دوده های چرب نیز به دو دسته چرب و بسیا چرب تقسیم بندی می شوند.

دوده های غیر چرب را میتوانیم به راحتی پاک کنیم  و بعضی وقت ها به وسیله جارو نیز پاک میشوند.اما دوده های چرب را میتوانیم با درست کردن محلول آب و صابون از روی نماها پاک کنیم.

اما برای دوده های خیلی چرب نمی توان از این محلول استفاده کرد بلکه باید از محلول های قوی تری استفاده کنیم.یکی ازاین پاک کننده ها تری کلروراتیلن نام دارد که برای استفاده از آن ابتدا باید سطح نما را خیس کرده و بعد این محلول را به صورت خمیر در آورده و به وسیله برس های مخصوص آن را برروی لکه مورد نظر کشیده و پس از خشک شدن خمیر آن را تمیز کنیم.

یکی از مهمترین جای جمع شدن دوده در ساختمان در لوله های بخاری است.

منظور از لوله های بخاری،لوله های سیمانی است.در ساختمان هایی که از بخاری استفاده می کنند باید هر چند سال یکبار داخل این لوله ها را تمیز کنند.برای تمیز کردن این لوله ها باید جسم سنگینی را به طنابی وصل کنیم و سپس با پارچه ای  دور آن را محکم کنیم،و از سمت بالای لوله یعنی از پشت بام به سمت پایین وزنه را داخل لوله انداخته و آن راتمیز کنیم.

نکاتی که در تمیز کردن ساختمان ها باید رعایت شود،به شرح ذیل می باشد:

۱-درروی بعضی از نماهای ساختمان فلزاتی وجود دارند که یا از جنس مس هستند یا از جنس آهن،که وقتی در معرض آب و هوا قرار می گیرند دچار زنگ زدگی می شوند و همین عامل باعث میشود تا نمای ساختمان چهره نازیبایی به خود بگیرد.برای پاک کردن این آلودگی می توانیم از محلول اسید فسفریک استفاده کنیم. برای استفاده از این نوع محلول ابتدا باید سطح نما را به محلول آغشته کرده و بعد با آب آن را شسته تا پاک شود.

۲-شعار نویسی و نقاشی روی دیوار:می توانیم از روش مکانیکی استفاده کنیم.باید فشار زیاد باشد تا نوشته ها پاک شوند.البته فشار به حدی نباشد که به سنگ آسیب وارد شود.

۳-دوده های قهوه ای رنگ یا سیاه:دوده ها بعد از مدتی که بر روی نماها باقی بمانند به رنگ های سیاه یا قهوه ای رنگ تبدیل میشوند.شستن این دوده ها کار سخت و دشواری نیست.همان طور که قبلا ذکر کردیم میتوانیم با استفاده از آب و صابون این دوده ها را بشوییم.باید شستن را چندین بار تکرار کنیم.

۴-شوره های ایجاد شده در سطح آجر:اغلب به رنگ سفید رنگ خود را نشان میدهند.وجود این شوره ها در سطح آجر به ما وجود رطوبت را نشان می دهد.البته تمیز کردن این شوره ها کار بسیار ساده ای می باشد،با استفاده از یک جارو می توانیم آنها را از سطح آجر و نما پاک کنیم.

۵-در زمان ساختن تمام آپارتمان ها و برج ها احتمال پاشیده شدن سیمان موقع کار ویا قیر بر روی نماها وجود دارد.زمانیکه کار نمای ساختمان تمام شد و سنگ نماها کمی خشک شد شروع به تمیز کردن روی سنگ ها می کنیم.بیشتر وقت ها به وسیله کاردک این کار را انجام می دهند.اگر بر روی شیشه ها پاشیده باشند می توانیم به وسیله تیغ شیشه آنها را تمیز کنیم.

۶-وجود خزه ها:خانه هایی در سطح شهر وجود دارند که برای زیباتر شدن ساختمان هایشان از گیاهان رونده ویا خزه ها استفاده می کنند.باید یادآوری کنیم که همیشه این نوع زیبایی به صرفه نبوده و خسارات زیادی را بر نمای ساختمان وحتی بر ساکنان آن وارد خواهند کرد. ریشه های این نوع گیاهان باعث لق شدن سنگ ها و آجرها می شود.از همه مهمتر محل تجمع حشرات موذی نیز هستند.

تمیز کردن نما با مواد شیمیایی

در بعضی موارد ما برای بهتر و تمیز تر شدن وسایل ها یمان از شوینده ها و مواد های شیمیایی استفاده میکنیم.همیشه استفاده از این مواد توصیه نمی شود،زیرا این مواد در بیشتر اوقات

باعث صدمه و خسارت نیز می شوند.

۱-اسید فلوئوریدریک:این نوع اسید جزءگروه اسیدهای رقیق به شمار میرود.برای استفاده از این اسید ابتدا باید محل مورد نظر را با آب خیس کنیم و بعد مقدار کمی از این اسید را با آب مخلوط کرده و سپس به وسیله قلم یا برس های مخصوص این محلول را بر روی سطح مورد نظر بمالیم و پس از چند دقیقه آن را با آب شستشو دهیم.

۲-تمیز کردن به وسیله بخار آب:این نوع تمیزی به وسیله دستگاه انجام می شود.

۳-اسید فسفریک:هر نوع اسید کارآیی مخصوص به خود را دارد.از اسید فسفریک برای پاک کردن زنگ آهن استفاده می کنند.برای استفاده از این اسید نیز ابتدا سطح مورد نظر را خیس می کنیم و بعد محلول را با استفاده از برس بر روی سطح مالیده  سپس بعد از اتمام کار با آب شستشو میدهیم.

حدالامکان سعی کنیم از این محلول کنار چهار چوب پنجره ها استفاده نکنیم زیرا باعث از بین رفتتن نمای دور پنجره می شود.

نکته مهم:در استفاده از این اسیدها باید خیلی دقت کنیم زیرا اگر با پوست وبدن تماس داشته باشند باعث سوختگی شدید می شوند.

توجه داشته باشیم قبل از استفاده از هر نوع مواد شیمیایی برای تمیز کردن ابتدا مقدار کمی از آن را روی سطح کوچکی آزمایش کنید و اگر مشکلی پیش نیامد برای بقیه سطح نما از آن استفاده  کنید.

پاک کردن اثرات قیر از روی ساختمان

۱-می توانیم با استفاده از وسیله مخصوص مثلا کاردک قیر را از روی نما تراشید.وجای آن را که به صورت کم رنگ باقی می ماند با محلول های شیمیایی می توانیم پاک کنیم.با استفاده از خمیرهای تالک یا تری کلروراتیلن.

۲-رنگ های خاکستری و قهوه ای که بر روی سطح نما ایجاد میشوند به علت چربی های مرطوب  می باشد.این نوع چربی ها از صمغ نوعی  چوب خارج میشود. برای این نوع چربی نیز از پاک کننده ای شیمیایی بنام اسید اکزولیک استفاده میکنیم. این نوع اسید بر خلاف دیگر اسیدها باید با آب گرم مخلوط شود.

مدیر
درباره مدیر

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه
 
 

ارسال دیدگاه

ما منتظر نظرات ، انتقادات و پیشنهادات شما پیرامون خدمات خود هستیم

ارائه بهترین خدمات

ارائه سرویس های خدمات در محل و یا درخواست سرویس به صورت آنلاین مانند نظافت منزل، نظافت مشاعات، خشکشویی، کارواش سیار،سرویس خودرو، درخواست تعمیرکار، باربری، اسباب کشی می باشد 

خدمات 24 ساعته

، ما معتقدیم از همین حالا می‌توانید به سادگی در محل کار ، منزل یا هر جای دیگر خدمات مورد نیازتان را با بهترین کیفیت، در سریعترین زمان و با آرامش خاطر از ارایه دهنده سرویس خود دریافت کنید و از تجربه ای خوشایند با صرفه جویی در هزینه و زمان لذت برده و لحظه‌های بیشتری را در کنار کسانی که دوستشان دارید بگذرانید.

EnglishIran